Zajímavosti o olejích

18.05.2019

Doporučení - vše co doporučuji v tomto článku najdete v katalogu. Ráda zodpovím všechny vaše dotazy a poradím s výběrem

Léčivé oleje a jejich účinky

Oleje kupujeme vždy kvalitní, panenské za studena lisované, aby jsme využili všech jejich cenných látek



Arašídový olej

Olej vyráběný ze semen podzemnice olejné, známých jako arašídy nebo burské oříšky, se u nás poměrně málo používá. Olej se získává šetrnou rafinací zastudena lisovaných nepražených plodů a nakonec se pouze filtruje. Pokud se olej skladuje na tmavém místě při teplotě do 20°C, vydrží déle než rok. Nachází se v něm přes 40 % zdravé kyseliny olejové (omega - 9 ), 30% více nenasycených mastných kyselin ( omega - 6 ) a 20 % mastných kyselin. Krom toho je zdrojem vitamínu E a antioxidantů.

Působí preventivně proti srdečním onemocněním, srovnává hladinu tuku v krvi, povzbuzuje hormonální systém a mozkovou činnost. Lze přidávat do koupelí, potírat lupenku a suchou pokožku. Účinný při bolestech kloubů při zánětech a revmatismu.

Krom všech indikací je arašídový olej vhodný hlavně ke zpestření jídelníčku. Při tepelné úpravě vhodný k zelenině a kuřecímu maso. Za studena k dochucení zeleniny ( saláty )

POZOR NA ALERGII !!!!!!!!!!


Dýňový olej

Olej se získává z pražených semen dýně olejné. Na 1 litr oleje se spotřebuje až 2,5 kg semen. Nejprve  se odstraní slupka, pak se semena zbavená dužiny suší, drtí a vymílají za přidání vody a soli. Vzniklá hmota se opatrně praží za nízkých teplot na olej načernalé barvy s ořechovou chutí. V Evropě se tento olej používá už od doby, kdy ho přivezl Kryštof Kolumbus z Nového světa. Marie Terezie ho zakázala jako potravinu a povolila jej jen na výrobu mastí. U nás proslavil dýně a výrobky z nich Jiří Janča ve své knize Co nám chybí. Vyzdvihoval zejména zinek, který mimo jiné chrání proti řídnutí kostí a posiluje imunitu.

Olej se doporučuje skladovat v tmavé lahvi a nevystavovat světlu. Po otevření uchovávejte v chladničce, kde vydrží několik měsíců.

Obsahuje ideální poměr omega - 3 a omega - 6 mastných kyselin v množství 50 % , omega - 9 její podíl činí 30 % , dále se zde nachází bílkoviny, vitamíny ( zejména vitamín E ), z minerálů krom zinku, hořčík, železo, selen, fosfor, chlorofyl, lutein, karotenoidy a fytosteroly.

Díky vysokému obsahu antioxidantů působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak, chrání srdce, cévy, ovlivňuje metabolismus, napomáhá k posílení močového měchýře ( svěrač, svalovina ), snižuje syndrom dráždivého tračníku, zlepšuje funkci mozku a spánek.

Lze jej používat jako masážní olej v kombinaci z jinými oleji. V kuchyni k dochucení salátů a tepelně upraveného masa. Z mé zkušenosti je lépe používat za studena na dochucení už hotového pokrmu ( ale samozřejmě záleží na vás ) Používejte olej kvalitní nejlépe z Rakouska. Oleje z Asie nedosahují takové kvality.


Hořčičný olej

Jak název napovídá vyrábí se ze semínek indické hořčice. Má tmavě žlutou barvu, silné aroma a je lehce pálivý s mírnou ořechovou příchutí.

V chladničce se skladuje déle než půl roku. Ve východní medicíně se používá již celá tisíciletí pro nejrůznější léčivé účinky zejména na vlasy, pokožku a tělo. Obsahuje někdy až 76 % zdravých mononenasycených kyselin omega - 9 a 23 % více nenasycených kyselin, vitamín E a další antioxidanty např. betakaroten.

V Evropě je v mnoha zemích zakázán pro vnitřní užívání !!!!!!!!!

Hořčičný olej je vhodný pro vnější použití. Vyloučení alergické reakce uděláme tak, že kápneme jednu kapku na předloktí a čtvrt hodiny počkáme co se bude dít. Pokud místo zčervená, oteče nebo se objeví vyrážka olej nepoužíváme !!!

Olej odstraňuje tmavé skvrny na kůži, omlazuje pokožku a dodává ji lesk ( lze jej aplikovat ve směsi s kokosovým olejem připravené 1 : 1. Vmasírujeme do obličeje a poté kůži očistíme navlhčenou bavlněnou látkou ( obličej se prokrví a zbaví se vyrážek ). Chrání před ultrafialovým zářením ( obsah vitamínu E ) tím pádem snižuje riziko rakoviny. Díky svým antibakteriálním a protiplísňovým účinkům léčí vyrážky a záněty kůže, podporuje hojení menších ran, chrání pokožku před vysycháním a svědivostí. Odstraňuje škodliviny a sole z těla a kůže

Je výborný k udržení hustoty vlasů, proti lupům a plešatění. Celková masáž tímto olejem přispívá k prokrvení pokožky a její následné regeneraci. Díky obsahu betakarotenu vyživuje vlasové kořínky. Můžeme ho použít ve směsi  s olivovým, kokosovým nebo mandlovým olejem ( všechny složky ve stejném poměru ), čtvrt hodiny ho vtíráme do vlasů a po třech hodinách vlasy umyjeme přírodním šamponem.

 Používat vždy k vnějšímu použití !!!!!   


Kokosový olej

Kokosový olej se vyrábí z dužiny kokosových ořechů. Na vaření i k zevnímu použití se používá už tisíciletí. Olej je třeba skladovat na tmavém místě nejlépe ve skle tmavé barvy. Nevyžaduje skladování v chladničce. Vydrží podle původu až dva roky.

Složení : nasycené tuky, zdraví prospěšné mastné kyseliny, vitamín E, kyseliny laurové, myristové, kaprylové, kapronové, má antibiotické účinky, působí proti kvasinkám a plísním, obnovuje střevní mikroflóru a reguluje stolici.

Rychle se vstřebává dodává okamžitou energii, působí pozitivně na játra, má silný antioxidační účinek, prokázány nadějné výsledky v rámci výzkumu Alzheimerovy nemoci, je nápomocen při výskytu cukrovky 2 typu ( užíváním lze snížit chuť na sladká a tučná jídla, lze stimulovat metabolismus při nadváze, při únavě (  přidáním oleje do jídla podporujeme činnost štítné žlázy).

Je vhodný jak k zevnímu ale i vnitřnímu použití. Velmi vhodný k masážím ( vyživuje pojivové tkáně pod pokožkou ). Doporučuje se těhotným k potírání bříška, masáže kojenců, opruzeniny u miminek. Suchá vlasová pokožka ( jako kondicionér )

Zklidňuje a pomáhá léčit ekzémy, lupénku, akné. U kožních problémů se doporučuje užívat i vnitřně a to 1 lžíci oleje denně. Chrání před UV zářením, velmi vhodný po opalování a obecně k regeneraci pokožky. Snižuje výskyt vrásek a je možné s ním potírat i stařecké a jaterní skvrny. Dobrý účinek má i na ztuhlé a unavené svaly např v kombinaci kostivalového nebo arnikového krému ( mé osobní zkušenosti )

Doporučuji - Arnikový krém gel

Vybírejte vždy panenský kokosový olej !!!!

Běžné použití jak v teplé tak i studené kuchyni. 


Kukuřičný olej

Olej vyráběný z klíčků kukuřice seté, kdysi známé jako španělská nebo indická pšenice. Kukuřice údajně vznikla před 7000 lety. Byla posvátnou plodinou Aztéků a Mayů. Používá se k výrobě mouky a kukuřičného škrobu. Výroba oleje se objevila až na konci 19. století. Dnes lze u nás koupit rafinovaný a za studena lisovaný ( já osobně se přikláním k tomu druhému ).

V chladu a tmavé místnosti vydrží olej až rok. Obsahuje 60 %  více nenasycených omega - 6 mastných kyselin, v menší míře mono nenasycené omega - 9 kyseliny, fytosteroly ( největší množství ze všech rostlinných olejů ), koenzym Q9, Q10, vitamíny E, C, A  a skupiny B. Díky vitamínu A, E je velmi vhodný pro pokožku.

Kukuřice byla kdysi nazývána jako plodina života. Bylo to oprávněné, protože díky vysokému podílu antioxidantů, který tento olej obsahuje chrání proti volným radikálům, podporuje tvorbu kolagenu. Vhodný při vyrážkách, podrážděné pokožce, podpůrný prostředek při léčbě akné. Vhodný na masáže ( dobře se roztírá, nemastí, nedráždí pokožku ). Zabraňuje vypadávání vlasů a nadměrnému vysychání vlasové pokožky. ( zahřejte olej na teplotu mírně vyšší než je tělesná, a asi 1 min vmasírujte do vlasů. Nechte působit 15 minut a poté umyjte přírodním šamponem.

Snižuje vstřebávání tuků ze zažívacího ústrojí a má pozitivní vliv na srdce a cévy !!!!!!

Příležitostně doporučuji i k vnitřnímu použití

Použití ke smažení potravin, při kterých teplota nepřesáhne 190°C  

Používejte vždy za studena lisovaný olej !!!!!!!


Lněný olej

Lisuje se ze semen lnu setého při teplotě 40 °C, používá se už tisíce let. Byl oblíbený již ve starém Egyptě a v kuchyni se začal používat až v Řecku, kde ho Hippokrates doporučoval jako lék.

Je bohatým rostlinným zdrojem omega - 3 tuků. Olej v teple velmi rychle žlukne a proto je dobré ho skladovat v chladničce a tmavé láhvi. Po otevření spotřebujte do několika měsíců.

Obsahuje 60 % alfa - linolenové kyseliny, která patří k omega - 3 mastným kyselinám ( těchto kyselin obsahuje naše tělo velmi málo a proto je dobré jej doplňovat ) omega - 3 ovlivňují cévy, činnost mozku, hybnost kloubů, vodní metabolismus, srážlivost krve, zrak. Dále obsahuje omega - 6 mastných kyselin, lecitin, fytoestrogen lignan.

Pomáhá při mnoha zdravotních potížích : revmatismu, zánětu kloubů a šlach, zánětlivých onemocnění střev, oběhových potížích, snižuje tlak, záněty cév, arytmii. Díky antioxidantům a obsahu lecitinu snižuje riziko infarktu a srdečních onemocnění, ovlivňuje spalování tuků.

Při pravidelném užívání se velice zlepšuje akné a ekzémy. Má velice dobrý vliv na úzkosti a deprese.

Používá se nejčastěji k vnitřnímu použití.

Doporučuje a užívá se nejčastěji s tvarohem, který zlepšuje jeho vstřebávání.

Nesmí se zahřívat !!!!!!!!!!

Není vhodný při těhotenství a při poruchách krevní srážlivosti !!!!!!!

Byl prokázán pozitivní účinek při prevenci rakoviny prsu a  prostaty.


Mandlový olej

Vyrábí se z nasušených jader plodů mandloně obecné. Získává se čirý olej žluté až nahnědlé barvy s jemným mandlovým aroma. Mandloň roste v teplejších oblastech západní Asie a severní Afriky. Ve starověkém Řecku a Římě byl mandlový olej, dovážený z malé Asie. Používá se pro své léčivé účinky ale i na vaření. 

Uchováváme v chladu a na tmavém místě. Vydrží zhruba rok.

Obsahuje 80% kyseliny olejové, 15% kyseliny linolové, kyselinu palmitovou a myristovou, vitamíny A, E, K, draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, nikl, sacharózu a aminokyselinu asparagin.

Používá se v kosmetice do krémů a mýdel. Nejvíce se využívá jako masážní olej. Má velmi jemnou vůni, nedráždí a zvláčňuje pokožku. Olej se pomalu vstřebává a proto vyžaduje pomalejší masáž než se do pokožky vstřebá. Je velice vhodný k masáži obličeje (  pro všechny typy pleti - vyrážky, vrásky, ekzémy, tmavé kruhy pod očima ( lehce vmasírovat, zlepšení pozorujeme po 14 dnech ). Můžete ho použít i na bolavé a unavené svaly.

Vnitřně se olej používá nejen na vaření ( teplota až 260°C ) ale i do salátů a na dochucení různých pokrmů, protože má opravdu mimořádné aroma. Olej používáme vždy ve velmi malém množství, je velmi sytý a výrazný. Může se použít i jako velice vhodný doplněk stravy u zvířat, protože zvyšuje kvalitu jejich srsti. Dále můžeme olej použít proti zácpě jako přírodní podpůrný prostředek (na večer 2lžíce) 


Olivový olej

Vyrábí se z plodů stromu, který patří k nejstarším na světě - olivovníku evropského. Je to jeden z nejzdravějších olejů. Nálezy z Itálie dokazují, že zde olivovník rostl už před 20 miliony lety. V antickém Řecku byl jako symbol síly a mládí, Kréťané ho vyměňovali za drahokamy a kov, Féničané ho rozšířili do celého středomoří, objevil se i v hrobkách Egyptských faraonů. Dnes je používán po celém světě, zejména Evropa, Americký kontinent, Japonsko, Austrálie.

Skladuje se v tmavě zbarvené láhvi, aby byl chráněn před světlem a teplem. Vydrží zhruba rok a půl, protože jeho oxidaci brání antioxidanty, které jsou v oleji bohatě zastoupeny.

Obsahuje mononenasycené omega- 9 mastné kyseliny, antioxidanty, zejména vitamíny E, B1, B2, C, D a K, polyfenoly, železo, tokoferoly.

Ve Středomoří se používá po staletí a pozitivní účinky v prevenci prokázala už řada vědeckých studií. V zemích kolem Středomoří z důsledku vyšší konzumace olivového oleje je prokazatelně nižší výskyt srdečně cévních nemocí ( a to z důvodu snížení hladiny hemocysteinu, který je rizikovým faktorem při kardiovaskulárních onemocnění.

Má protizánětlivé účinky, snižuje srážlivost krve, brání rozvoji aterosklerózy ( infarkt, mrtvice ), snižuje hladinu krevního cukru, posiluje ledviny, napomáhá regeneraci nervového systému, chrání mozek před stárnutím, snižuje riziko demence, podporuje tvorbu kostí ( osteoporóza ), dobrá vstřebatelnost vápníku, omega - 9 kyseliny - snižují riziko rakoviny žaludku, střev, vaječníků, prostaty a kůže.Působí proti zánětu kloubů a bolesti.

Používá se i zevně. !!!!

Při bolestech svalů, k jejich regeneraci - namočte plínu do horké tekoucí vody a pak namočte do oleje, přiložte na sval a nechte působit 15 minut. Poté otřete ubrouskem a udržujte kloub v suchém teple.

Akné - olivový olej + jedlá soda v poměru 2 : 1 , smíchejte naneste na pleť a nechte působit 20 minut. Poté pleť opláchněte vlažnou vodou a osušte.

Na opalování - olivový olej cca 200 ml, šťáva z půlky citronu. Promícháme, dáme do rozprašovače a používáme.

Maska na vlasy - 3 lžíce olivového oleje vmasírujeme do vlasů, necháme 30 minut působit a pak opláchneme vlažnou vodou a umyjeme přírodním šampónem.

Další použití - po holení, na dětskou pokožku, odstranění make - upu (  namočený tampon a nej pár kapek oleje ), masáže, mazání celého těla ( nejlépe po koupání ještě na vlhké tělo )

Koupele - olivový olej je vhodný jako emulgátor pro esenciální oleje ( dalšími vhodnými emulgátory je med a mléko ) esenciální olej smícháme s olejem nebo jiným emulgátorem ( mléko , med ) a nalijeme do vany s teplou vodou a užijeme si příjemnou relaxační koupel.

Pokud mohu doporučit, kupujte jen extra panenský olivový olej a dbejte na kvalitu esenciálních olejů. 

Mohu vřele doporučit oleje firmy JUST sama jej používám na koupele, aromaterapii a masáže. 

Doporučuji éterické oleje

  • Olej 31 bylin
  • Pomerančový
  • Citronový
  • Levandulový
  • Eukalyptový
  • Jedle sibiřská
  • Antistress
  • 3 mint mix

 

Ricinový olej

Je to protizánětlivý a zklidňující olej, získává se ze semene skočce obecného, který se z tropů rozšířil až k nám. Má světle žluté zbarvení. Semena jsou jedovatá ale vzhledem k obsahu toxalbuminu ricinu se vařením oleje ve vodě zničí. Ve světě se používá po tisíciletí pro své zdravotní účinky. Ty má díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin.

Uchováváme ho na teplém místě, nejlépe ve skle tmavé barvy, aby jsme ho chránili před sluncem. Nevyžaduje skladování v chladničce a vydrží až 2 roky. 

Skládá se z -  rycinoolejové kyseliny, 90 % mononenasycené mastné kyseliny, kyselina olejová a linolová.

Účinky  

má velmi dobrý účinek na bakteriální a plísňová onemocnění, stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu a tím kůži zjemňuje a vyživuje,

bolest zubů - 2 lžičky oleje, špetka soli do sklenice vody a kloktat 2x denně po dobu 5 dnů

plísně na nohou a nehtech - 15 minutová koupel z teplé vody s Espomovou solí, která pokožku desinfikuje a změkčí a na čistou a osušenou pokožku naneseme ricinový olej.

Co dál na plísně ?  mé zkušenosti

Povrchové

Doporučuji 

  • Tea tree olej s manukou a rosalinou
  • Tea tree krém s manukou a rosalinou

Vnitřní - plísně mají vždy spojitost s vnitřním prostředím člověka a proto vždy dbáme i na očistu a detoxikaci zevnitř.


Doporučuji
  • Artyčokový hořký nápoj

Podpora bylinkami

heřmánek

 kopřiva

řebříček

pampeliška je také velice vhodná

Podpora buněčné membrány
Řepkový olej

Olej se vyrábí z očištěných usušených semen řepky olejné, která se lisují. Má příjemnou oříškovou chuť. Řepkový olej je dnes jeden z nejrozšířenějších olejů vůbec. Řepka byla pěstována už ve středověku. S vynálezem parního stroje se využíval i jako mazadlo.

Jeho trvanlivost je poměrně krátká, je citlivý na světlo a proto je nutné ho skladovat v temnu. Neotevřený vydrží až 2 roky. Po otevření se doporučuje ho uchovávat v chladničce max 2 měsíce.

Obsahuje 60 % mononenasycených kyselin omega - 9 a zdravé vícenenasycené kyseliny omega - 3, omega - 6  

účinky se týkají oleje pouze za studena lisovaného a ne geneticky ne-modifikovaného má pozitivní účinek na srdce a cévy, udržuje správnou hladinu krevních tuků, snižuje krevní tlak, popraskaná kůže, popraskané paty, je vhodný i na opruzeniny u dětí

masáže - dá se do něj přidávat esenciální olej 15 kapek na 100 ml oleje


Sezamový olej

Olej ze semen sezamu indického. V ajurvédské medicíně se cení jako olej s nejlepšími účinky pro zevní použití na masáže. Sezam se pěstuje velice snadno a proto je považován za vůbec první rostlinný olej, který lidé používali. Používá se olej ze sezamu černého ( Asie ) a světlého ( Evropa ). Před rokem 600 př. n. l. jej používali Asyřané jako potravinu a mazivo. Pouze jen bohatí, protože olej se získával obtížně a byl drahý.

Uchovává se ve skle na temném místě. Po otevření je potřeba spotřebovat do 4. měsíců. Po otevření nutno skladovat v chladničce.

Obsahuje 80 % omega - 6, omega - 9, vitamíny, minerály, stopové prvky a lecitin

Je to olej s tisíciletou tradicí, který se používá k léčebným účelům. Zlepšuje průchodnost cév, působí na srdce, používá se při chronickém onemocnění ( bolesti hlavy, poruchy metabolismu )  v játrech podporuje metabolismus tuků a růst buněk ( zejména v trávícím traktu ), snižuje vysoký krevní tlak, doporučuje se po ozařování, udržuje pohyblivost kloubů, posiluje kosti, působí proti osteoporóze.

Je velice účinný při masážích 

Možno používat vnitřně a zevně 

Kupujeme vždy panenský olej za studena lisovaný ( to samozřejmě platí u všech olejů )

Sezamový olej v kuchyni - běžně se používá v Číně a Koreji do celé řady pokrmů. Olej lze přidat do salátů, zálivek, dresinků, na dochucení sýra

Vhodný pro diabetiky a celiaky, intolerance na laktózu.

Omezení těhotné a lidé s onemocněním jater a ledvin !!

POZOR NA ALERGII !!!!!!!!!


Slunečnicový olej

Vyrábí se z usušených semen slunečnice roční. Běžně prodávaný olej bývá rafinovaný, pokud je olej za studena lisovaný má lepší vůni a chuť. Nejstarší slunečnice roční se datuje do doby 2300 př. n. l. Do Evropy se dostala pod názvem rostlina z Nového světa. V roce 1716 byl v Anglii zaregistrován patent na získání oleje z jejich semen.Rusko a Ukrajina jsou dnes největšími výrobci slunečnicového oleje.

Skladujeme v chladu na tmavém místě, po otevření nejlépe v chladničce. Olej vydrží 18. měsíců

Obsahuje největší množství omega - 6 mastných kyselin ze všech olejů, 20 % zdravých omega - 9, omega - 3, pokud máme olej kvalitní nerafinovaný obsahuje ještě lecitin , antioxidanty, vitamín E, vitamíny skupiny B, více vitamínu D než v rybím tuku, hořčík, vápník, fosfor, křemík, selen, zinek.

Účinky se týkají za studena lisovaného oleje nerafinovaného, který se vyrábí šetrně mechanickým lisováním. Příznivě ovlivňuje nervový systém a trávení, při zevním použití regeneruje a zvláčňuje pokožku, mírní ekzémy, akné, suchá pokožka ( odstranění odumřelých buněk ), výživa pokožky ( vhodný v kombinaci s ricinovým olejem )

Vhodný na masáže miminek

Může se vyskytnout alergie -  kapka oleje na předloktí a  počkáme 5 minut na reakci. !!!!!!


Sójový olej

Výroba ze semen sóji luštěninové. Semena se rozdrtí a teplem se z nich odstraní vlhkost. Lisováním se získává olej. Číňané používali sóju už před 5000 lety. V USA se pěstovala od roku 1829 a v Evropě od 60. let minulého století. Je to velký zdroj bílkovin.    

Olej má tmavě žlutou až zelenou barvu. Skladujeme v chladu na tmavém suchém místě. Můžeme uchovávat v chladničce, kde vydrží až rok ale je lepší ho spotřebovat do 6. měsíců při pokojové teplotě.

Obsahuje kyseliny omega - 3 a omega - 6, podíl fytosterolů, lecitin, vitamín E ( pouze v oleji za studena lisovaném )

Účinky oleje za studena lisovaného jsou bolest kloubů, má pozitivní vliv na srdce, prevence kornatění tepen, snižuje hladinu cholesterolu, působí pozitivně na pokožku, 

Přidává se do šamponů, krémů a tělových olejů ( olej nejlépe nanášet přímo po koupeli )

POZOR NA ALERGII !!!!!!! lidé, kteří mají alergii na arašídy, sóju, luštěniny

Doporučuji používat pouze olej nerafinovaný, za studena lisovaný a geneticky neupravovaný.


Světlicový olej

Lisuje se ze zralých semen světlice barvířské. Dosahuje až 50 % olejnatosti. Můžeme se setkat také s názvem bodlákový olej. Světlice se pěstovala už kolem roku 3000 př. n. l. v Egyptě, kde se extrakt z květů používal jako barvivo v kosmetice, na barvení látek a později i k mumifikaci.      Byla známa v Řecku a  Římě. Za studena lisovaný olej má bohatou kořeněnou chuť. Skladuje se v chladu a tmavé láhvi. Bez přístupu světla vydrží déle než rok.

Obsahuje 80 % omega- 6 mastných kyselin, kyselinu linolovou, vitamíny A, E, K.

Účinky : posiluje imunitu, zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu, podporuje růst svalové hmoty, působí příznivě na vlasy stimuluje růst vlasů ( doporučuji v kombinaci s kokosovým nebo olivovým olejem ). Je velice vhodný při detoxikačních masážích, celotělová masáž ( ošetření pokožky  v kombinaci s mandlovým olejem )  citlivá a vysušená kůže (zvyšuje její elasticitu ), akné, zesvětluje tmavé skvrny, působí proti vráskám, hojí jizvy.

Já osobně používám vnitřně 1 polévkovou lžíci do salátů nebo s ní poleji již hotový pokrm.  K masážím a k zvláčnění pokožky.

Z vlastní zkušenosti doporučuji 

  • Bodlákový olej


Olej z hroznových jader

Olej se lisuje ze semen různých druhů vinné révy. Nejčastější odrůdy jsou z Francie a Itálie. Má jemnou skoro oříškovou chuť a je téměř bez zápachu. V Evropě byl známý už po staletí ale více se začal používat až ve 20, století.

Skladuje se v chladničce a po otevření se musí spotřebovat do 3, měsíců.

Obsahuje 70 % více nenasycených kyselin omega - 6 , antioxidanty (poměrně vysoké množství ), vitamín E, flavonoidy, bílkoviny, a řadu minerálů a vitamínů.

Lze ho použít jako vhodné pojidlo v kombinaci s esenciálními oleji ( masáže )           Vyrábí se z něj pleťové krémy a mýdla.

Působí především na cévy a krevní oběh, zlepšuje stav křečových žil, snižuje otoky po poranění, zvyšuje imunitu, působí pozitivně na revmatoidní artritidu, hemeroidy, citlivá pokožka, ekzémy, dermatitidy, celulitida a v poslední řadě chrání i před sluncem.

Díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům pomáhá při zánětech pórů a akné.                

Velmi dobře také působí na vlasy - růst vlasů, lupy.                                                                            

Jako kondicionér pro poškozené vlasy - smíchejte 5 lžic oleje z hroznů, 2 lžíce mandlového oleje a můžete přidat i 1 lžíci jojobového oleje ( nemusí být ) směs vetřete do kořínků nechte přes noc působit a poté umyjte přírodním šampónem.


Olej z lískových oříšků

Lisuje se z usušených a orestovaných oříšků lísky obecné. Má typickou oříškovou chuť díky níž je oblíbený ve Francouzské kuchyni. Vyrábí se v mnoha asijských zemí, hlavně v Turecku. Olej obsahuje až 50 % olejové složky. Účinky lískových ořechů se využívali k léčbě už 5000 let př. n. l. Ve starověkém Řecku a Římě ho používali i v kuchyni. Na chladném místě se skladuje 3. měsíce a proto raději kupujte menší množství.

Obsahuje 80% mono nenasycených kyselin omega -9, 11 % omega - 6 kyseliny linolové, bílkoviny, vitamíny B1, B2, B6, C a E , minerály vápník , fosfor, hořčík, železo, kobalt, zinek a sodík, celá řada aminokyselin

Přidává se do mýdel a koupelí. Díky složení má podobné účinky jako olivový olej. Prevence srdce a cév, stimuluje krevní oběh, napomáhá regeneraci kožních buněk a zlepšuje tím stav pokožky. Vitamín E , který je v oleji obsažen napomáhá k hojení jizev.

Není vhodný pro suchou až přesušenou pokožku !!!

Olej chrání proti ultrafialovým paprskům a proto je vhodný v kombinaci s avokádovým, kokosovým olejem a nebo olejem z vlašských ořechů.

Regenerace vlasů a vlasové pokožky - pár kapek rozetřete v dlaních a poté naneste na vlasy a nechte působit přes noc a poté druhý den umyjte přírodním šampónem.

Vnitřní použití - je velmi vhodné ho používat ve studené kuchyni. Slouží jako náhrada olivového oleje. Vhodný pro diabetiky  ( 1 - 2 lžičky denně )


Olej z Ostropestřce mariánského

Vyrábí se z tohoto rozšířeného bodláku ze semen zastudena lisovaných. Již po prvním lisování vzniká olej , který se nefiltruje  a má jemnou nahořklou chuť. Ve fytoterapii je považován za bylinu první volby při nejrůznějších problémech s játry.

V chladném a temném prostředí vydrží maximálně rok. Před použitím vždy důkladně protřepejte, protože v něm mohou být malé usazeniny(nejsou na závadu) 

Obsahuje silice, hořčiny a biogenní aminy tyramin a histamin, vyšší podíl nenasycených mastných kyselin.

Podporuje tvorbu žluče, působí příznivě na játra ( záněty jater, cirhóza, ) regenerace jaterních buněk. Lze použít při masáži. onemocnění dvanáctníku a sleziny, prevence proti vzniku žaludečních vředů, oběhové potíže, problémy s křečovými žilami ( masáž provádíme vždy směrem k srdci ) bércové vředy( ošetřujeme vždy okolo rány )  prevence a následná terapie hemeroidů ( podpořit můžeme i jemnou masáží kolem konečníku )

Jako jediný léčivý olej je účinný při problémech s nízkým tlakem !!!!!


Inspirováno knihou Davida Freje a Jiřího Kuchaře 

Detoxikace léčivými oleji ( tuto knihu velice doporučuji )


Ptejte se

Ráda zodpovím všechny vaše dotazy

Vaše Petra